środa, 27 maja 2020

Bądź eko-zalety łąki kwietnej

Może słyszałyście już, drogie dzieci, o łąkach kwietnych?
To ekologiczne zastępstwo dla trawników. W Pruszczu Gd. mamy już jedno kwietne rondo.Czekamy na więcej miejskich łąk. Zobaczcie jakie są zalety zastępowania trawników łąkami.


Łąka nie potrzebuje środków  chemicznych i nawozów
Łąki kwietne pięknie wyglądają bez nawożenia i stosowania środków ochrony roślin. Chemia potrzebna do pielęgnacji trawników zatruwa glebę, powietrze i wodę. Pielęgnacja łąki jest mniej kosztowna i znacznie bardziej przyjazna dla środowiska.
Łąka pomaga walczyć ze smogiem i ochładza powietrze
Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog a także obniżają temperaturę powietrza.
Łąki kosimy rzadziej niż trawnik
Podczas godzinnej pracy kosiarka emituje hałas o natężeniu 90dB i bardzo dużo niebezpiecznych spalin. W jednym sezonie trawniki wymagają koszenia około 20 razy, łąka tylko dwa razy. W przeciwieństwie do trawników łąki można też kosić kosą.
Łąka to przystań i pożywienie dla dzikich zapylaczy

W przeciwieństwie do traw, łąki kwietne zapewniają zapylaczom pożywne pyłki i nektar. Łąka daje też przestrzeń do życia i rozmnażania się a zimą schronienie.
Łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów
Na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąka pomaga ocalić zapomniane gatunki, które gdzie indziej nie są mile widziane.
Łąka pomaga magazynować wodę
Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. Dzięki temu ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze co ogranicza podlewanie. Łąka wchłania też dwa razy więcej wody niż trawniki a to ochrona przed podtopieniami i ratunek w czasie suszy.


Informacje z portalu Fundacji Łąka https://laka.org.pl/o-lakach/dlaczego-laka/


A jak wyglądają wasze ogródki? Może namówicie rodziców na założenie waszej kwietnej łąki ? Wystarczy nawet skrzynka na parapecie, by posiane w niej kwiaty wabiły motyle. Czekamy na zdjecia!