Nigeria
Najbardziej powszechnym śniadaniem jest moi moi - pasta z fasoli i innych warzyw, zawijana w liście, a następnie gotowana na parze. W wersji smażonej danie to nosi nazwę acarajé (akara). Na północy Nigerii typowe śniadanie składa się ze smażonych kulek ze zmielonej fasoli (kosai) lub racuchów z mąki z prosa (funkaso).
Japonia
W Kraju Kwitnącej Wiśni nieodzownym elementem śniadania jest miso, czyli zupa na bazie tradycyjnej gęstej pasty, produkowana ze sfermentowanej soi, ryżu lub jęczmienia. Przywiązani do tradycji Japończycy zjadają też rano niewielką porcję ryby, ryż gotowany na parze i kiszone warzywa (tsukemono) lub marynowane morele (umeboshi). W okolicach Tokio jada się nattō - kleiste sfermentowane ziarna soi. To oślizgłe danie wygląda odrażająco, ale podobno jest całkiem smaczne.
Chiny
W tym ogromnym kraju tradycje śniadaniowe różnią się w zależności od regionu. Rano od ulicznego sprzedawcy można kupić gęstą zupę z ryżu (congee, zhou), bułeczki gotowane na parze (baozi, jiaozi, mantou), kleisty ryż z dodatkami zawijany w liście bambusa (zongzi), słonawe, podłużne pączki (youtiao) czy naleśniki na słono (dan bing, jian bing). W okolicy Kantonu popularne są zestawy rozmaitych przekąsek (dim sum).
Filipiny
Popularnym daniem śniadaniowym jest silog, czyli smażony ryż (sinangag) z czosnkiem, jajkiem i mięsem lub innymi dodatkami. Tradycyjnymi składnikami porannego posiłku są też bułki (pandesal), biały ser (kesong puti) czy czekoladowy kleik ryżowy (champorado).
Wietnam
Czy jedliście kiedyś rosół na śniadanie? Zupa phở to bulion z makaronem, wołowiną lub kurczakiem i warzywami. To wietnamskie danie najczęściej przyprawia się zieloną kolendrą i sosem rybnym. Phở zwykle je się pałeczkami, wypijając na koniec sam bulion.
Tajlandia
Tradycyjnie o poranku jada się zupę ryżową (chok). Można również spodziewać się omletu lub ryżu ze smażonym mięsem czy owocami morza. Uwaga: tajskie śniadanie może okazać się pikantne!
Birma
Popularną potrawą na dzień dobry jest mohinga, czyli bulion rybny z makaronem ryżowym, trawą cytrynową, czosnkiem, imbirem i cebulą. Wielu Birmańczyków zaczyna dzień od ryżu z ciecierzycą lub fasolą (htamin jaw, kaut nyin paung) i zielonej herbaty.
Malezja
Daniem narodowym, spożywanym nie tylko na śniadanie jest nasi lemak, czyli zawinięty w liście bananowca ryż, ugotowany uprzednio w mleku kokosowym, z ogórkiem, pikantnymi anchois (sambal ikan bilis), jajkiem i orzeszkami ziemnymi.
Indie
Każdy z indyjskich stanów ma swoje specjały. Na południu popularne są bułeczki idli, pieczone ze sfermentowanej soczewicy urad i mąki ryżowej. Do tego sos chutney i zupa sambar (z soczewicy i owoców tamaryndowca). W południowych stanach jada się też naleśniki w kształcie miseczki, sporządzone z mąki ryżowej (appam, na Sri Lance hopper)..
Na północy typowe śniadanie stanowi paratha (nadziewany płaski chlebek z razowej mąki pszennej, smażony w maśle ghi) lub cienkie pieczywo roti, podawane z warzywnym curry, twarogiem i marynowanymi warzywami. W zachodnich stanach króluje dhokla (ciasto ze sfermentowanego ryżu i ciecierzycy).
Meksyk
Pierwszym posiłkiem w ciągu dnia są chilaquiles - chrupkie kukurydziane tortille oprószone tartym serem i podawane w ostrym pomidorowym sosie, z dodatkiem cebuli i czarnej fasoli. Meksykanie lubią też huevos rancheros, czyli jajka sadzone w pikantnym sosie pomidorowym, serwowane na podpieczonej tortilli. Wy też dostaliście ślinotoku?