Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu, warto więc je znać i wiedzieć co znaczą.
1. Wybierać się jak sójka za morze
W poniedziałek mogliście posłuchać wiersza J. Brzechwy pt."Sójka". Przysłowie „wybierać się jak sójka za morze” wzięło się od zwyczajów tych ptaków. Jesienią sójki zbierają się w stada i wędrują po lasach tak, jakby szykowały się do dalekiego lotu do „ciepłych krajów”. W rzeczywistości nie odlatują jednak daleko. Ktoś kto się "wybiera jak sójka za morze" szykuje się powoli, opieszale, być może wcale nie chce wyjeżdżać?
2. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma
To odpowiednik angielskiego przysłowia, którego dosłowne tłumaczenie brzmi „trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie”. Przysłowie to oznacza, że nie doceniamy tego co sami mamy a zazdrościmy innym(na przykład innych zabawek). To taka postawa życiowa, która nas unieszczęśliwia, bo nie pozwala cieszyć się tym co mamy. Uczmy się postawy wdzięczności!
3. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
To przysłowie odnosi się do potężnej sieci dróg zbudowanej w czasach rzymskich, gdy większość dróg prowadziła właśnie do Rzymu. Używa się go by podkreślić, że bez względu na wybraną drogę, cel jest ten sam.
4. Najdłuższa podróż rozpoczyna się od pojedynczego kroku
To powiedzenie zachęca do podejmowania ambitnych celów, podróżniczych i życiowych. Pokazuje, że aby cokolwiek osiągnąć najważniejsze to zacząć, zrobić ten pierwszy krok.
Pamiętajcie:
"Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę."
św.Augustyn
A może znacie jeszcze inne przysłowia o podróżowaniu? Możecie wysyłać je na nasz adres mailowy zostanwdomu.swietlica@wp.pl